Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտի գլխավորած պատվիրակությունը:
Պատվիրակության կազմում են Հարավային Կովկասի հարցերով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Կարի Հենրիկսենը, ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելլան, Վիեննայի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Թիմ Կնոբլաուն, ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղարի խորհրդական Ֆրեյա Կոսին եւ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի օգնական Ջոնաթան Դեմները:
Այցի շրջանակում հունիսի 15-ին խորհրդարանում պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպել են ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը, պատվիրակության անդամներ Մարիա Կարապետյանը, Հռիփսիմե Գրիգորյանը եւ Սարգիս Խանդանյանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Էդուարդ Աղաջանյանը բարձր է գնահատել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի դերը միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման հարցում:
Հյուրերը հետաքրքրվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներով, ծանոթացել հետպատերազմյան իրավիճակին, այդ ժամանակահատվածում տեղի ունեցող գործընթացներին:
Հայ խորհրդարանականներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, հումանիտար խնդիրներին եւ կարեւորել են դրանց լուծման անհրաժեշտությունը:
Այս համատեքստում կողմերն ընդգծել են Հարավային Կովկասում տեւական խաղաղության հաստատման կարեւորությունը:
ԱԺ պատգամավորները համոզմունք են հայտնել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շարունակում է մնալ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջազգային միակ մանդատ ունեցող ձեւաչափը:
Հայ խորհրդարանականները բարձրացրել են Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի հարցը՝ ակնկալելով կառույցի աջակցությունը:
Մարգարետա Սեդերֆելտը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը կարեւորել է տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատումը:

По приглашению главы делегации НС РА в ПА ОБСЕ Э.Агаджаняна в Армению прибыла делегация во главе с Председателем ПА ОБСЕ Маргаретой Седерфельт.
В состав делегации входят специальный представитель ПА ОБСЕ по делам Южного Кавказа Кари Хенриксен, генеральный секретарь ПА ОБСЕ Роберто Монтелла, заместитель руководителя Венского офиса Тим Кноблау, советник генсека ПА ОБСЕ Фрейя Коси и помощник Председателя ПА ОБСЕ Джонатан Демнер.
15 июня в парламенте в рамках визита руководитель делегации НС РА в ПА ОБСЕ Э.Агаджанян, члены делегации М.Карапетян, Р.Григорян и С.Ханданян встретились с гостями.
Приветствуя гостей, Э.Агаджанян высоко оценил роль ПА ОБСЕ в развитии межпарламентского диалога.
Гости интересовались развитиями в регионе, знакомились с послевоенной обстановкой, происходящими в этот период процессами.
Армянские парламентарии коснулись создавшейся вокруг Нагорного Карабаха ситуации, гуманитарных вопросов и подчеркнули необходимость их решения.
В этом контексте стороны особо выделили важность установления долгосрочного мира на Южном Кавказе.
Депутаты НС выразили убеждение, что Минская группа ОБСЕ продолжает оставаться единственным форматом с международным мандатом для мирного урегулирования НК- конфликта.
Армянские депутаты подняли вопрос возвращения содержащихся в Азербайджане военнопленных, рассчитывая на поддержку структуры.
Председатель ПА ОБСЕ Маргарета Седерфельт, поблагодарив за теплый прием, подчеркнула важность установления мира и стабильности в регионе.